Wymiana pasty termoprzewodzącej w karcie graficznej – Thermal Grizzly Kryonaut

Zazwyczaj, gdy słyszymy (my, czyli użytkownicy sprzętu elektronicznego) o konserwacji układu chłodzenia, mamy przed oczami czyszczenie wnętrza laptopa,  radiatora procesora w komputerze stacjonarnym, czy też, coraz częściej konserwację konsoli do gier (ach jak strasznie wyją te PS4 PRO po roku lub dwóch). Oczywiście, samo czyszczenie nie wystarczy. Kluczową rolę odgrywa tu proces wymiany pasty termoprzewodzącej i termopadów (w zależności od zastosowanej technologii). Jak pisaliśmy dobrych kilka lat temu, w temacie konserwacji układu chłodzenia w laptopach, zbyt wysokie temperatury prowadzą do spowolnienia pracy jednostki obliczeniowej (tzw. thermal throttling ), częstszej i głośniejszej pracy wentylatora i / lub pojawiających się przekłamań wyświetlanego obrazu na ekranie (tzw. artefakty). W ekstremalnych przypadkach natomiast dochodzi do zawieszania się, zamrażania obrazu i niespodziewanych wyłączeń (restartów) komputera. Ponadto, długotrwała praca w wyższych niż normalne temperaturach, może prowadzić do usterek związanych z przegrzaniem i uszkodzeniem chipsetu płyty głównej oraz dedykowanego układu graficznego. Tym samym skraca to żywotność sprzętu.  Oczywiście, analogiczna sytuacja ma przełożenie również na komputery stacjonarne i konsole do gier (choć tu, głównym argumentem jest aspekt hałasu).

To dosyć długie wprowadzenie, zmierza ku temu, że niezwykle rzadko rozpatrujemy ten temat, pod kątem wymiany pasty na układzie graficznym w samej karcie graficznej. Co prawda,  większość zaawansowanych konstrukcji ma wysoki margines temperaturowy, w czym pomagają zestawy z dwoma i nierzadko trzema wentylatorami, lecz, po trzech latach od zakupu (i najczęstszego okresu gwarancji, choć wielu producentów nie blokuje możliwości demontażu chłodzeń), warto o tym pomyśleć. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w kwestii kart wykorzystywanych w zestawach koparek do kryptowalut, gdzie eksploatacja jest permanentna i zmiana pasty (nawet po zakupie) jest godna rozważenia.

Przez lata praktycznych testów i doświadczeń (i na pewno też przyzwyczajeń), wypracowaliśmy model stosowania dwóch rodzajów past: bardzo dobrej – ARCTIC MX-2 i super dobrej (jeśli nie najlepszej) – Thermal Grizzly Kryonaut.  Tę drugą stosujemy do bardziej zaawansowanych projektów i bardziej wysilonych sprzętów: laptopów gameingowych, konsol PS4 i PS4 PRO i najbardziej wysilonych zestawów.

Thermal Grizzly Kryonaut to pasta termoprzewodząca, która króluje niemal we wszystkich rankingach i bardzo często uznawana jest za najwydajniejszą pastę na rynku. Kryonaut została stworzona specjalnie z myślą o wymagających entuzjastach overclockingu. Idealnie sprawdza sie zarówno przy współpracy z tradycyjnymi chłodzeniami powietrznymi, chłodzeniami cieczą jak i ekstremalnych rozwiązaniach jak chłodzenie suchym lodem, ciekłym azotem a nawet ciekłym helem. Kryonaut jest również zalecana jako najlepszy przewodnik dla systemów chłodzenia w rozwiązaniach przemysłowych.

Kryonaut wykorzystuje specjalną strukturę, która zatrzymuje proces wysuszania pasty w temperaturze nawet do 80 stopni Celsujsza. Jej nano elementy sprawiają, że idealnie przewodzi ciepło doskonale radząc sobie z nierównymi powierzchniami radiatorów. Do tego, charakteryzuje się brakiem przewodnictwa elektrycznego, co gwarantuje ograniczenie ryzyka związanego z uszkodzeniami sprzętu.

Tutaj prezentujemy kilka fotografii z kompleksowej usługi czyszczenia i konserwacji układu chłodzenia zestawu 8 kart graficznych RADEON RX 5700 XT.

Wymiana pasty w karcie graficznej na Thermal Grizzly Kryonaut

Zapraszamy do korzystania z naszych usług – zwłaszcza posiadaczy konsol PS4. Serwis komputerowy IPSUM KOMP w Toruniu, ul. Kozacka 17-19. Niech ogień płonie w Was a nie w Waszych kompach!

Call Now Button