SilentiumPC Fortis 3

wentylator komputerowy ToruńZa oknem jesień w pełni. Szaro, buro, mokro, temperatura powoli przypomina o potrzebie zmiany opon w aucie. Wakacyjne upały wspominamy już jedynie na portalach społecznościowych, lecz w świecie komputerów walka z wysoką temperaturą toczy się cały rok.

Jednym z kluczowych podzespołów wymagających porządnego chłodzenia jest serce komputera – jednostka obliczeniowa CPU, czyli procesor. Z radiatora i wentylatora dołączanego do zakupionych procesorów w wersjach BOX mogą być zadowoleni chyba jedynie ci, którzy jeszcze nie wiedzą, że są niezadowoleni. Hałaśliwe, mało efektywne i efektowne z kiepską pastą termoprzewodzącą – takie są standardowe schładzacze procesora. Oczywiście aspiracje związane ze zmiana taktowania (podkręcaniem) można schować do teczki z napisem „na kiedyś”. W tym jednak momencie do gry wkraczają autorskie systemy chłodzenia – a w dzisiejszych czasach jest w czym wybierać i jedynym ograniczeniem pozostaje (niestety) cena.

Schładzacz procesora Fortis

Rodzima firma SilentiumPC zaprezentowała niedawno trzecią odsłonę znanego i obecnego od kilku lat na rynku coolera Fortis. System chłodzenia o pełnej nazwie Fortis 3 HE1425 jest prezentowany przez producenta jako produkt o potężnej, jednowieżowej konstrukcji z unikalnym czarnym topem oraz specjalnie zaprojektowanym wentylatorem. Wykorzystuje pięć Φ6mm heatpipe’ów oraz duży, aluminiowy radiator składający się z 38 finów. Według SilentiumPC ma on zapewnić dobry stosunek ceny do wydajności w swojej klasie cenowej.

SilentiumPC Fortis 3

Fortis 3 opakowanie

Układ chłodzenia Fortis 3 jest pierwszą asymetryczną konstrukcją wieżową tego producenta. Rozwiązanie to pozwala na montaż pamięci RAM o wysokich radiatorach przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego rozmiaru konstrukcji samego układu chłodzenia. Dużym (dosłownie) atutem jest również zastosowanie 140mm wentylatora PWM. Ponadto, dzięki zastosowaniu niskoprofilowych śrub montażowych, wysokość radiatora z wentylatorem to jedyne 158mm. Oznacza to, że może być z powodzeniem instalowany wewnątrz większości obudów komputerowych dostępnych na rynku.

Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 3 HE1425

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W standardowym wyposażeniu chłodzenia znajduje się ciekawy wentylator SilentiumPC Sigma PRO 140mm PWM. Wentylator ten oferuje cichą i wydajną pracę w zakresie 500 ~1400 obr./min. dopasowaną do możliwości radiatora. Zaawansowani użytkownicy mogą pójść o krok dalej i zwiększyć wydajność zestawu montując drugi, opcjonalny wentylator, używając dodatkowego zestawu mocowań.

Chłodzenie wieżowe

Fortis 3 trafił do dystrybucji 10 września. Sugerowana cena, w porównaniu do poprzednika, poszybowała odrobinę w górę i została ustalona na 149 złotych. Na szczęście, po pierwszych problemach z dostępnością, cena rynkowa ukształtowała się na rozsądnym poziomie 135 złotych. Sięgając pamięcią wstecz, poprzednik, czyli Fortis 2 kosztował 119 złotych.

Fortis 3 HE1425

Coolery z rodziny Fortis często gościły w naszej pracy podczas konfiguracji i montażu zestawów komputerowych. Ujęły nas polskim akcentem (firma SPC jest firmą polską, lecz produkty są made in china), wyglądem (wszak kupuje się „oczami”) oraz korzystną relacją ceny do jakości. Nasza sympatia do produktów z logo SPC potwierdzona została licznymi testami branżowymi, które wykazywały dużą sprawność w porównaniu do droższej konkurencji. Wszystkie te charakterystyczne elementy doprowadziły do dużej popularności marki w światku komputerowym, a gadżety producenta były częstym tematem dyskusji na forum społeczności internetu. Czy Fortis 3 podoła pokładanym w nim oczekiwaniom? Mamy nadzieję, że tak.

Fortis 3 test

Jak zamontować chłodzenie procesora

Montaż chłodzenia procesora

Radiator SilentiumPC

Nowy Fortis 3 HE1425

MSI z97 i Fortis 3

Call Now Button