Star Wars: Battlefront BETA

Star Wars: Battlefront BETA8 października 2015 roku. Imieniny obchodzą: Laurencja, Pelagia, Brygida oraz Artemon, Demetriusz, Ewodia, Ewodiusz, Ginter, Guncerz, Gunter, Gratus, Ludwik, Marcjusz, Marcin, Symeon, Taida, Waleria. Nietypowe święta: Światowy Dzień Wzroku. Cytat dnia: „Umiej być przy­jacielem, znaj­dziesz przyjaciela” – Ignacy Krasicki. Za oknem złota polska jesień. Godzina 16 czasu polskiego: rusza otwarta beta gry Star Wars: Battlefront. Wszyscy – niezależnie od tego czy grają na PC, PS4, XBOX ONE – będą mogli sprawdzić jak gra prezentuje się jeszcze przed premierą.

Star Wars: Battlefront coś mi to mówi…

SW: Battlefront to kolejna gra ze stajni słynnego studia DICE (Digital Illusions CE), które w świadomości miłośników elektronicznej rozrywki zapisało się przede wszystkim jako twórca serii strzelanek wojennych Battlefield, przeznaczonych głównie do rozgrywek sieciowych. Star Wars: Battlefront, jak sama nazwa wskazuje, jest oczywiście pozycją umiejscowioną w uniwersum Gwiezdnych Wojen. Jest to tytuł przeznaczony do trybu wieloosobowego i prawdopodobnie nie będzie posiadał wciągającej linii fabularnej. Rozgrywka opiera się o klasyczny konflikt Sojuszu Rebeliantów z poplecznikami Imperium, a potyczki mają miejsce w charakterystycznych i kluczowych lokalizacjach znanych z filmowej sagi.

Star Wars Battlefront

Oficjalna światowa premiera pełnej wersji gry datowana jest na 17 listopada. W Polsce odbędzie się dwa dni później. Udostępnione kilka dni temu wymagania sprzętowe dotyczące minimalnych i zalecanych parametrów, jakie muszą zostać spełnione przez potencjalnych graczy, przyprawiły wielu o ból głowy.

Minimalna konfiguracja wymagana, zdaniem producenta Star Wars: Battlefront BETA, do uruchomienia gry:

  • procesor – czterowątkowy: Intel Core i3-6300T 3,3 GHz,
  • pamięć operacyjna ram – 8 GB,
  • karta graficzna – kompatybilna z DirectX 11 z 2 GB pamięci: Nvidia GeForce GTX 660 lub AMD Radeon HD 7850,
  • system operacyjny – Windows 64-bitowy (7, 8, 8.1 lub 10).

Konfiguracja zalecana do gry Star Wars: Battlefront BETA:

  • procesor – czterordzeniowy: Intel Core i5-6600 3,30 GHz,
  • pamięć operacyjna – 16 GB,
  • karta graficzna – kompatybilna z DirectX 11 z 4 GB pamięci: Nvidia GeForce GTX 970 lub AMD Radeon R9 290,
  • system operacyjny – Windows 10 64-bitowy.

Beta Star Wars Battlefront

 

 

 

 

 

 

 

Star Wars Battlefront beta już jest

Nie wiem dlaczego – nie wiem również czy stan ten nie ulegnie zmianie po premierze pełnej wersji gry – parametry podane przez producenta zostały mooocno zawyżone. Nie jest tajemnicą, że produkcja ta jest oparta na sprawdzonym, kilkuletnim już silniku graficznym użytym w grach Battelfield 4 oraz Battelfield Hardline. W sieci ukazały się już testy i głosy graczy, którzy uspokajają oraz informują, iż SW: Battlefront działa dobrze na nowszych procesorach dwurdzeniowych. Dużo emocji wzbudził też komunikat o potrzebie posiadania 2GB pamięci przez układy graficzne. Osobiście przetestowałem grę na kilkuletniej karcie HD7850 zaopatrzonej klasycznie w 1GB pamięci i bez problemu bawiłem się w stabilnych 60 klatkach na sekundę w rozdzielczości Full HD przy jakości obrazu ustawionej na High. W opcji Ultra było tych klatek już około 30 – lecz jest to nadal świetny wynik dla kilkuletniej konstrukcji.

Z ciekawych spostrzeżeń zdziwiło mnie obciążenie procesora dochodzące momentami do 80 – 90%. Procesor to czterordzeniowy i5-4670K podkręcony do wartości 4.2GHz w trybie turbo. Ustawiony jest na obsługę technologii Intel Speed Step, gdzie taktowanie układu zmienia się dynamicznie w zależności od potrzeb. Przypuszczam, że program do pomiaru ilości fps podaje wartość obciążenia w relacji do aktualnego mnożnika – dlatego 50% obciążenia przy 4.2GHz to mniej więcej tyle samo co 90% obciążenia przy taktowaniu 3.4GHz :)

Star Wars Battlefront plansza

Beta Star Wars Battlefront hoth

Screen Beta Star Wars Battlefront

Beta Star Wars Battlefront gameplay

 Don’t underestimate the Force

Mechanika rozgrywki jest zupełnie inna niż to, co znamy z serii gier Battlefield. To, co jest szansą dla casualowego gracza staje się zmorą dla weterana gier akcji. Na szczęście należę do pierwszej grupy :).

Fakt pierwszy: brak odrzutu (wszak używamy blasterów/laserów nie wypluwając ton ołowiu). Fakt drugi: używanie przyrządów celowniczych jest gorszym (wolniejszym) rozwiązaniem niż tzw. strzelanie z biodra (wyjątkiem są nieliczne karabiny snajperskie, wyrzutnie rakiet i armatki). Fakt trzeci: dostęp do pojazdów i „gadżetów” zdobywamy nie przez ich zajęcie, lecz odszukanie na planszy specjalnych błyszczących ikon tzw. power-upów. Dzięki nim możemy zasiąść za sterami kultowego X-Winga, Tie Fightera, maszyn kroczących AT-AT, zdobyć ładunki wybuchowe, automatyczne działka, siłowe pole ochronne lub co ciekawe – możliwość wcielenia się w jednego z filmowych bohaterów (dla rebelii jest to Luke Skywalker, a dla imperium sam Lord Vader). Wszystko to determinuje bardzo arcade’owy charakter gry.

Menu Star Wars Battlefront
Sama oprawa audiowizualna (przynajmniej na planecie Hoth) jest świetna. Można by długo opisywać. Obłędnie odwzorowane lokacje, baza rebeliantów, „uczucie” zimna ;), efekty specjalne podczas wybuchów i co najważniejsze – zwłaszcza dla fana Gwiezdnych Wojen –  ścieżka dźwiękowa korzystająca z kultowych tematów muzycznych sagi. Tumtumtututum tum tututum (marsz) – mój ulubiony!
Star Wars Battlefront wersja beta misja
Star Wars Battlefront panel menu
Testowa wersja gry Star Wars: Battlefront działa bardzo stabilnie. By wziąć udział w rozgrywce wystarczy posiadać konto na platformie Origin i pobrać 10GB-ową wersję instalacyjną. Nie musiałem długo czekać na połączenie z serwerem rozgrywki sieciowej. Serwery wybierane są automatycznie. Do wyboru mamy dwie plansze i tym samym dwa tryby rozgrywki. Dla chcących pobawić się samodzielnie jest jeden tryb offline.
Star Wars Battlefront wymagania
Wpis ten jest zbiorem moich indywidualnych spostrzeżeń. Na chwilę obecną – do czasu premiery i być może kupna tej pozycji – wstrzymuję się od ferowania subiektywnych opinii. Zapraszam do własnych testów. Let the force be with you!
Post Tagged with ,
Call Now Button