Jaśnie nam panujący król Windows 7 – okienkowa dynastia.

WindowsOstatnimi czasy, szefowa działu marketingu firmy Microsoft (Tami Reller) ogłosiła wszem i wobec, że liczba sprzedanych licencji na system operacyjny Windows 8 przekroczyła 100 milionów. Dla formalności zaznaczyć należy, iż w tych stu milionach zawarte są również licencje dołączone do nowych komputerów i tabletów – także tych leżakujących jeszcze w magazynach i sklepach – oraz zakupione przez użytkowników aktualizacje z poprzednich wersji okienek. Jak podaje witryna StatCounter (internetowe narzędzie służące do analizy ruchu internetowego) procentowy udział najnowszego dziecka Microsoftu wynosi obecnie około 5% i nieznacznie dogania Vistę, która „pochwalić” się może 6% udziału w rynku. W zestawieniu panuje Windows 7, który jest zainstalowany na ponad połowie maszyn komputerowych na świecie.

StatCounter-os-ww-weekly-201319-201319-bar

Z kolei w Polsce, mimo starań dystrybutorów sprzętu komputerowego, ósemka radzi sobie nieco gorzej. Silniejszą pozycję mają Windows XP oraz Windows Vista. Oczywiście wersja Seven również może pochwalić się znaczącą przewagą.

StatCounter-os-PL-weekly-201319-201319-bar

Osobiście z niecierpliwością czekamy na finalną wersję aktualizacji Windows 8.1 o kodowej nazwie Blue. Publiczna wersja poglądowa (testowa) Windows 8.1 została udostępniona dokładnie 26 czerwca podczas konferencji Microsoft Build Developer Conference 2013. Wersja finalna powinna natomiast pojawić się „jeszcze w tym roku”. W dotychczasowych recenzjach i raportach pojawiają się dwubiegunowe opinie. Z jednej strony, na portalu Extreme Tech czytamy:

Czy Windows 8.1 zrobił dostatecznie wiele by uwolnić cię od irytującego i inwazyjnego interfejsu Metro? Czy 8.1 uczynił „ósemkę” możliwą do używania przy pomocy klawiartuy i myszki? Czy Windows 8.1 sprawił, że interfejs Metro staje się mniej wstrętny dla użytkowników Desktopów? TAK! Dobra robota Microsofcie, choć jesteś spóźniony rok

by po chwili zacytować naszą ulubioną :) opinię Ryana Nakashimy z Associated Press:

Po pewnym czasie spędzonym z [Windows 8.1] aktualizacja wydaje się raczej plastrem na coraz bardziej powiększającą się otchłań.

I ma się to nijak do szumnych przemówień szefostwa MS z konferencji dla deweloperów, gdzie usłyszeć można było:

Dzięki Windows 8 budujemy nowy Windows, przemyślany od procesora aż po finalny interfejs użytkownika. Tę ambitną wizję udoskonalamy z Windows 8.1″ – powiedziała Julie Larson-Green. „System Windows 8.1 jest kompatybilny z szeroką gamą tabletów PC
i komputerów. Udowadnia również, że opinie naszych użytkowników mają dla nas znaczenie. System Windows 8.1 Preview, który dzisiaj udostępniamy, jest także ważnym krokiem dla naszych partnerów na całym świecie, którzy budują następną generację urządzeń i aplikacji dla Windows.”

Call Now Button