Kroimy jabłko na pół – czyli jak zrozumieć Apple.

appleFenomen marki, której logiem jest nadgryzione jabłko zawędrował również do Polski. Sprzęt, który w U.S. jest powszechny i stosunkowo tani, w naszym kraju nadal jest symbolem prestiżu, niedostępnego dla wszystkich.

Zasadniczo gadżety produkowane przez spółkę z Kalifornii wzbudzają dwojakie uczucia. Produkty mają frapujący design, intuicyjny interfejs, cechują się niebanalną jakością wykonania, ich systemy i sposób działania doskonale się uzupełniają. Z drugiej strony są przedmiotem bufonady czy prostackiego efekciarstwa. Ponadto zawartość opakowania jest bardzo uboga w akcesoria, które kosztują krocie. Zwykle są one unikatowe i wstecznie niekompatybilne (zasilacze/ ładowarki, kable usb, przejściówki mini display port). Przeszkodą może być również swoisty introwertyzm samego systemu. Jest genialny w swej prostocie, ale nie wszystkie jego elementy są modyfikowalne.

MacBook Toruń

Dwubiegunowość jest prawidłowością, która jeszcze kilkukrotnie się Nam nasuwa gdy analizujemy „dziecko Steva Jobsa”. Wszak przyjęło się, że nowoczesny rynek telefonów dzieli się na smartfony i iPhon’y, komputery przenośne na notebooki i MacBooki, a poczciwe „empetrójki” to te zwykłe i iPody.

Utarło się, iż jedną z kluczowych dewiz Apple jest podtrzymywanie więzi z klientem. Korporacja od kilku lat zajmuje najwyższą lokatę w badaniach dotyczących zaufania do marki, a to wszystko dzięki nietuzinkowej pomocy technicznej i rzetelnej obsłudze posprzedażnej.

„Nigdy nie ma się drugiej okazji, żeby zrobić pierwsze wrażenie.”
A. Sapkowski – Miecz Przeznaczenia

Postanowiliśmy sprawdzić jak to wygląda od strony praktycznej. Bohaterem eksperymentu został MacBook White wyprodukowany na początku 2008 roku. Produkt ten od samego początku zbierał cięgi za bardzo kruche elementy obudowy (Top case – czyli okazały element wraz z zintegrowanym gładzikiem i klawiaturą oraz ramka okalająca matrycę). Nasz śmiałek jest co prawda biały, ale do kruków nie należy i wszystkie powyższe defekty, również posiadał. Celowo użyłem czasu przeszłego, o czym przekonacie się w dalszej części tej historii.

Macbook Before 3 (Kopiowanie) MacBook Toruń Macbook Before

Błędy konstrukcyjne w sprzęcie elektronicznym są zjawiskiem niemal tak samo powszechnym jak w branży motoryzacyjnej. Niestety, ale konsumenci bardzo często stają się królikami doświadczalnymi, gdyż proces kontroli jakości wymaga ogromnych nakładów finansowych.

Na oficjalnym forum Apple można doszukać się wątków poruszających powyższy problem. Najistotniejszym jest to, że w ramach rekompensaty producent bezpłatnie wymienia uszkodzone mechanicznie elementy. Byliśmy przekonani, że program ten jest związany tylko i wyłącznie z terminem odpowiedzialności gwarancyjnej – dla przypomnienia 12 miesięcy od daty zakupu. Z czystej ciekawości wystosowaliśmy zapytanie e-mailowe do najbliższego autoryzowanego punktu sprzedaży – iWay Toruń. Pragnęliśmy uzyskać informację na temat wyceny wymiany nieszczęsnych elementów obudowy, które to mimo, iż nie umniejszały funkcjonalności sprzętu to nie pozwalały w pełni cieszyć się nabytkiem. Poproszono nas o podanie numeru seryjnego komputera.

Jakie było nasze zdziwienie, gdy otrzymaliśmy odpowiedź. Z informacji wynikało, że nasz notebook kwalifikuje się do bezpłatnej wymiany topcase oraz ramki. Wszystkie MacBooki wyprodukowane maksymalnie 5 lat temu są objęte tym programem. Można to sprawdzić poprzez witrynę: https://selfsolve.apple.com/agreementWarrantyDynamic.do, bądź kontaktując się z pomocą techniczną.

„Jabłuszko” dostarczyliśmy do wyżej wymienionego resellera, a w zamian otrzymaliśmy potwierdzenie wydrukowane na papierze makulaturowym – naszym zdaniem świetna inicjatywa! Rzetelnie nas poinformowano, że może to potrwać do 14 dni, gdyż sprzęt trafi do centralnego punktu naprawczego w Warszawie. Po niespełna tygodniu otrzymaliśmy telefon, że możemy stawić się po odbiór, gdyż właśnie odebrano paczkę ze stolicy. Efekty pracy serwisu możecie podziwiać na załączonych fotografiach.

Apple Inc. można kochać lub nienawidzić, a produkty tego koncernu pożądać lub spychać na margines potrzeb. Jedno jest pewne, nie można przejść obok nich obojętnie, gdyż to właśnie gigant z Kalifornii kreuje rynek nowoczesnych technologii i  wyznacza nowatorskie standardy w sprzedaży, marketingu i obsłudze klienta.

———————————————————————————————————————

Na koniec chcielibyśmy niebanalnie zachęcić do korzystania z usług naszego serwisu komputerowego IPSUMkomp: naprawa laptopów Toruń. Zapraszamy również do śledzenia wpisów na blogu oraz polubienia nas na portalu Facebook.com.

Naprawa i serwis laptopów Toruń Naprawa i serwis laptopów Toruń Naprawa i serwis laptopów Toruń Naprawa i serwis laptopów Toruń Naprawa i serwis laptopów Toruń Naprawa i serwis laptopów Toruń Naprawa i serwis laptopów Toruń Naprawa i serwis laptopów Toruń Naprawa i serwis laptopów Toruń Naprawa i serwis laptopów Toruń Naprawa i serwis laptopów Toruń Naprawa i serwis laptopów Toruń Naprawa i serwis laptopów Toruń

Opracowanie: DW.

Call Now Button