Bajka o ko(m)pciuszku, czyli drugie życie sprzętu elektronicznego.

modernizacja komputerów laptopówO tym, że liczba sprzętów elektronicznych (zarówno tych nowych, jak i niekoniecznie już sprawnych, odłożonych gdzieś w zakamarkach mieszkań, domów, piwnic) w naszych gospodarstwach domowych rośnie w dużym tempie doskonale wszyscy wiemy. To z kolei determinuje coraz to większy problem ze składowaniem i utylizacją tzw. elektro-śmieci. Szczęśliwie, wraz z  ilością sprzętu rośnie również świadomość społeczeństwa związana z utrwaleniem zakazu wyrzucania urządzeń do kontenerów z typowymi odpadkami generowanymi przez gospodarstwo domowe. By legalnie pozbyć się elektro kłopotu często można liczyć na akcje i zbiórki organizowane zarówno przez urzędy miasta, gminy, samorządy lokalne, instytucje proekologiczne, jak i duże sklepy zajmujące się sprzedażą elektroniki użytkowej. Ponadto, na mocy ustawy, każdy sklep zobligowany jest do przyjęcia wyeksploatowanego sprzętu w stosunku 1:1 (przykład: kupując nowy telewizor, można „stary” oddać do utylizacji). Warto wspomnieć, iż dobrze znana w Polsce i w Europie sieć Media-Saturn prowadzi stała zbiórkę, bez względu na to czy towar w sklepie zakupimy, czy też nie – warunkiem jaki należy spełnić jest tylko to, iż towar utylizowany musi być z branży RTV-AGD.

Magazynowanie sprzętu szczególnie tyczy się segmentu urządzeń komputerowych. Kilkuletnie komputery, laptopy, drukarki, podzespoły bazowe, monitory – nawet jeśli odstawione na bok i w ogóle nieużywane, zawsze sprawiają, iż żal jest się ich pozbyć. Gdy już dorośniemy do decyzji pożegnania ich ze swojego życia mamy kilka modnych sposobów na zapewnienie im drugiej młodości.

Naprawa laptopów i modernizacja - serwis komputerowy Toruń

Z ratunkiem przychodzą tu prężnie działające portale pośredniczące w sprzedaży wszelkiej maści elektroniki, zarówno tej sprawnej, jak i wadliwej, nawet uszkodzonej mechanicznie. Aż dziw bierze, gdy obserwujemy aukcje dotyczące uszkodzonych dysków twardych, płyt głównych, częściowo wadliwych matryc LCD, które to osiągają ceny kilkudziesięciu złotych. Wynika to głównie z zainteresowania serwisów komputerowych w poszukiwaniu części zamiennych z różnego rodzaju demontażów lub osób pragnących rozwijać swoje umiejętności elektroniczne i szukających materiałów do testów i nauki.

Druga młodość komputera laptopa

Kolejnym sposobem na zagospodarowanie nieużywanych gadżetów elektronicznych jest wykorzystanie ich do innych celów niż te, do których zostały zaprojektowane. Owe pomysły możemy podzielić na innowacyjne inaczej – mocno abstrakcyjne, jak i te, po wdrożeniu których nie rozboli nas głowa a rodzina nie będzie się pukać w czoło. Propozycje mocno przesadzone, acz niezupełnie pozbawione sensu to wykorzystanie klawiatury jako swoistej donicy na rzeżuchę (pomysł mocno wiosenny, wielkanocny – w dodatku wykorzystany w niektórych szkołach podstawowych jako praca domowa), używanie dysku twardego jako widowiskowej szlifierki, wiekowej drukarki jako kuchennego chlebaka a monitora CRT przetworzenie w oryginalne akwarium.

naprawa i serwis laptopów toruń

Zastosowania użyteczne to między innymi przeobrażenie komputera w przydatny serwer lub dysk sieciowy, wykorzystanie laptopa jako drugiego monitora do komputera stacjonarnego bądź też przekształcenie go w domowe centrum rozrywki (do przeglądania internetu na telewizorze, oglądania filmów, zdjęć, słuchania muzyki), a nawet w wehikuł czasu pozwalający przenieść się nam do czasów dzieciństwa – poprzez emulację gier i programów retro z rzewnych dziś platform AMIGA, ATARI, Commodore.
Jeśli brakuje nam innych pomysłów, a idealnie przemyślana przestrzeń ogniska domowego uniemożliwia zastosowania obudowy PC-eta jako regału na książki, zawsze pozostaje nam wariant „dobrego wujka” polegający na sprezentowaniu komputera, laptopa czy monitora innym członkom rodziny (tym młodszym – jako zabawka, tym starszym – jako pomoc edukacyjna, okno na świat lub prosta maszyna do pisania), bądź potrzebującym, których nie stać na urządzenie sklepowe.

Naprawa laptopów Toruń

Biorąc pod uwagę opcję ostatnią, często nie zdajemy sobie sprawy z potencjału ukrytego w naszych „wiekowych” już maszynach. Wiele popularnych zastosowań domowych komputerów nie wymaga aż takich mocy obliczeniowych, jakie serwowane są w nowinkach zalegających na sklepowych półkach. I czasem kilka tylko zabiegów, zarówno technicznych, jak i kosmetycznych, pozwala nam przekształcić takiego elektronicznego ko(m)pciuszka w pełnoprawnego członka rodziny.

Tym samym – zbyt długim może wstępem – chcielibyśmy zainicjować pewien trend polegający na renowacji, modernizacji oraz dostosowaniu do dzisiejszych realiów kilkuletnich, często zaniedbanych i porzuconych komputerów i laptopów. Przedstawimy również cykl wpisów na blogu poruszających temat nowego życia starszych urządzeń. Mamy szczerą nadzieję, iż artykuły te zaktywizują Państwa do samodzielnych prób i eksperymentów, skłonią do współpracy z naszą firmą bądź zwyczajnie zmuszą do refleksji, czy tak naprawdę pęd za gadżetami nie stał się przypadkiem celem – zamiast pozostać jedynie środkiem.

Call Now Button