Komputer do gier – złoty środek w 2019

W 2016 roku, przy okazji prezentacji ówczesnego komputera do gier, poczyniliśmy wpis na blogu rozpoczynający się takimi oto pytaniami:

„Jaki komputer za…?”, „Jaki komputer do gier?”, „Jaki procesor wybrać: AMD czy Intel?” „Jaka karta graficzna: Nvidia GeForce czy AMD Radeon?” „Jaka płyta główna: Asus, MSI, ASRock czy Gigabyte?”, „ Składać samemu czy kupować w markecie?”. Takie rozterki i pytania słyszymy często od naszych klientów oraz widzimy podczas przeglądania branżowych stron internetowych. Na forach aż kipi od postów z mniej lub bardziej fachowymi radami i gotowymi zestawieniami do różnych zastosowań. Wszystko to świadczy o tym, iż w Polsce i Europie komputery stacjonarne cieszą się wciąż dużym zainteresowaniem. Dzięki swej uniwersalności mogą służyć do gier (tych prostych jak i bardzo wymagających), przeglądania internetu, odtwarzania filmów i wyświetlania zdjęć (czyli szeroko pojętych multimediów), ale też, co chyba kluczowe, do zastosowań profesjonalnych, takich jak praca biurowa, projektowanie, edycja i kompresja filmów oraz rendering. Wszak praca na dużym ekranie z dużą powierzchnią robocza, gdzie możemy odpalić kilka arkuszy, witryn, okien, konsol na raz jest po pierwsze wydajniejsza, po drugie przyjemniejsza a po trzecie (i tu moje ulubione) efektowna i efektywna :).

Minęły 3 lata, „nasze” komputery nadal „idą w świat” ciesząc nowych nabywców, stąd czas na małą aktualizację.

Procesory ze stajni AMD model Ryzen 5 2600 i konkurencyjny, od firmy INTEL model Core i5-8400 są to dwa układy obliczeniowe, które najprawdopodobniej wskazalibyśmy klientowi lub znajomemu, gdyby nie przedstawił nam żadnych specyficznych wymagań, a sam komputer miałby być klasą średnią do gier. Oba są bliskie złotego środka, jeśli chodzi o stosunek ceny do wydajności, niezależnie od zastosowań, do których ich potrzebujemy. Różnią się cenami − Core i5-8400 kosztuje około 900 zł (w okresie deficytu ich dostępności cena osiągała nawet 1250 zł), a Ryzen 5 2600 około 700 zł. Reprezentują jednak przełomowe punkty na krzywej opłacalności.

Karty graficzne Radeon RX 580 i GeForce GTX 1060 6 GB to dwa układy o podobnej cenie i  wydajności (1100 – 1300). Są to również przedstawiciele klasy średniej – wyższej, którzy to pozwalają cieszyć się wirtualną rozrywką na wysokich ustawieniach graficznych, oddając oczywiście pola bezprecedensowej wydajności kartom typu RTX 20xx, które to z kolei są znacznie, znacznie droższe. Nie są to najnowsze karty, gdyż swoje premiery miały ponad dwa lata temu, lecz są nadal jedyną alternatywą w tej półce cenowej.

Stało się. Faktem jest, że dyski półprzewodnikowe SSD wypierają dyski talerzowe. Rekordowo niskie ceny tych nośników powodują, iż ten rodzaj pamięci masowej jest już standardem nie tylko jako dysk systemowy, lecz również, dzięki rosnącym pojemnościom (przy tej samej cenie) jako magazyn na gry, programy i dane nie wymagające specjalnej archiwizacji. Wszelakie kopie zapasowe nadal poleca się wykonywać w technologii HDD. Do tego masowe zaimplementowanie technologii NVMe, pozwala cieszyć się prędkościami zapisu i odczytu dysku w granicach 2500/3500 MB/s. WOW.

Poniżej przykładowy zestaw:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I zdjęcia z realizacji:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proponujemy Państwu profesjonalną pomoc przy wyborze i montażu wymarzonego zestawu komputerowego. Nasze doświadczenie pozwoli uniknąć pomyłek w dopasowaniu części i zapewni profesjonalne wykonanie usługi. Przekażemy niezbędne wskazówki, co warto robić, a czego należy unikać, aby komputer stacjonarny działał poprawnie przez długie lata bez konieczności częstych i kosztownych napraw. Ipsum Komp – zapraszamy.

Call Now Button