Wymiana gniazda i złącza klawiatury w laptopie

naprawa płyty głownej wyrwane uszkodzone gniazdoW znakomitej większości przypadków, klawiatury w laptopach montowane są do płyt głównych za pomocą taśm połączeniowych.

Złącza taśm flex składają się z 3 głównych elementów: obudowa z tworzywa sztucznego, piny rozstawione w odpowiedniej, zwykle równej odległości od siebie (raster), a także zatrzask lub klin. Kontakt pomiędzy punktami, którymi zakończona jest taśma połączeniowa, a złączem może odbywać się w orientacji dolnej, górnej lub obustronnej. To właśnie zatrzask lub klin ma za zadanie dociskać i mechanicznie przytrzymywać taśmę, aby samoczynnie nie wysuwała.

Najczęściej, wskutek nieumiejętnej, nieprecyzyjnej rozbiórki wyłamaniu ulega ów klin/zatrzask. W domowych warunkach można zastąpić taki element odpowiedniej grubości tekturą, tworzywem czy drewnem (polecam plastikowe opakowania po tabletkach czy wykałaczki, sprawdzona jest również grubość papieru wizytówkowego). Ważne jest oczywiście to, aby taki klin zastępczy nie przewodził prądu. Najistotniejszym elementem, od którego zależy pomyślność naszych działań, jest sprawdzenie, czy „kontakt” taśmy z pinami następuje w górnej czy dolnej części gniazda (jak już wcześniej wspomniałem, może występować również obustronnie). Weryfikacji dokonujemy, zaglądając w głąb gniazda. Dopiero po inspekcji wizualnej możemy wsunąć klin od spodu taśmy lub w jej górnej części. Całość wystarczy zabezpieczyć taśmą izolacyjną lub nieinwazyjnym klejem na gorąco.

Jeśli jednak uszkodzeniu uległo samo gniazdo / złącze klawiatury, to niestety pozostaje jedynie wymiana tego złącza lub całej płyty głównej. Z doświadczenia wiemy, iż gniazdo może ulec uszkodzeniu jedynie w przypadku nieumiejętnej próby jego naprawy. Jako przykład podam jeden z wpisów na naszym blogu: Proszę technika… wymiana gniazda złącza klawiatury.

Poniżej przedstawiamy krótką fotorelację z procesu wymiany uszkodzonego gniazda klawiatury w płycie głównej laptopa.

  1. Uszkodzone gniazdo / złącze klawiatury komputera przenośnegoWymiana gniazda klawiatury
  2. Przygotowanie gniazda / złącza do procesu wylutowania z płyty głównejNaprawa złącza klawiatury
  3. Wylutowanie gniazda / złącza klawiatury za pomocą hot air i podgrzewacza kwarcowego
    Naprawa klawiatury w laptopie
  4. Umieszczenie nowego gniazda na płycie głównej laptopa
    Uszkodzone gniazdo klawiatury
  5. Poprawne wlutowanienaprawa płyty głownej wyrwane uszkodzone gniazdo
  6.  Inspekcja poprawności prac za pomocą multimetru oraz mikroskopu cyfrowegoNaprawa uszkodzonej klawiatury w laptopieNaprawa uszkodzonego gniazda klawiaturyWymiana naprawa złącza klawiatury na płycie głównej
Call Now Button